ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Վիետնամ բարեկամական խմբի ղեկավար, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանն ու խմբի անդամները հունիսի 24-ին հանդիպել են Վիետնամի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նգույեն Ման Թիենի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Վահե Էնֆիաջյանը կարեւոր է համարել Վիետնամի հետ տարբեր ոլորտներում գործակցությունը՝ շեշտադրելով  հատկապես կրթության բնագավառը:  Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստանի ԲՈՒՀ-երում ուսանում են նաեւ վիետնամցի ուսանողներ: Բարեկամական խմբի ղեկավարը կարեւորել է նաեւ բարձր տեխնոլոգիաների եւ զբոսաշրջության բնագավառներում գործակցությունը: Առաջնահերթ է համարվել ՀՀ-ում Վիետնամի դեսպանության բացումը:
Նգույեն Ման Թիենը վստահություն է հայտնել, որ  այցը Հայաստանի Ազգային ժողով ուղենիշ կհանդիսանա հայ-վիետնամական միջխորհրդարանական կապերի մեկնարկի  համար: Պատմելով իր երկրի տնտեսական հաջողությունների մասին՝ նա կարեւորել է ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում գործակցությունը եւ նշել, որ  Վիետնամն այսօր սուրճի եւ բրնձի արտահանման գծով աշխարհում առաջին տեղերից մեկն է զբաղեցնում: Պատվիրակության ղեկավարի խոսքով՝ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմում է մոտ 3 մլն դոլար եւ կա հնարավորություն՝ տարբեր տեսակի ապրանքներ արտահանելու եւ ներմուծելու: Պատվիրակության անդամները տպավորված են հատկապես Հայաստանի անուշահամ մրգերով, աղանդերով եւ երկրի տեսարժան վայրերով:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը նշելով, որ երկկողմ  համագործակցելու ցանկություն եւ ներուժ կա, հույս է հայտնել որ աշխատանքներում կլինեն հաջողություններ:

В.Энфиаджян принял делегацию вьетнамских парламентариев
24 июня руководитель парламентской группы дружбы НС Армения – Вьетнам, вице-спикер НС В.Энфиаджян и члены группы встретились с делегацией во главе с заместителем председателя Комитета по внешним отношениям парламента Вьетнама Нгуеном Ман Тиеном.
В.Энфиаджян подчеркнул взаимодействие с Вьетнамом в различных областях, особо выделив сферу образования. Он сообщил, что в вузах Армении учатся также вьетнамские студенты. Руководитель группы дружбы отметил сотрудничество в сферах высоких технологий и туризма. Приоритетным признано открытие посольства Вьетнама в РА.
Нгуен Ман Тиен заверил, что визит в НС РА станет ориентиром для старта армяно-вьетнамских межпарламентских связей. Представляя экономические успехи своей страны, он подчеркнул важность сотрудничества в рамках ЕАЭС и отметил, что сегодня Вьетнам занимает одно из первых мест в мире по экспорту кофе и риса. По словам главы делегации, товарооборот между двумя странами составляет около 3 млн долларов и есть возможность экспорта и импорта различных товаров. Члены делегации особенно впечатлены высококачественными армянскими фруктами, десертами, а также достопримечательностями Армении.
Вице-спикер НС В.Энфиаджян, отметив желание двустороннего сотрудничества и имеющийся потенциал, выразил надежду на успехи в работе.